Któż nie pragnie sukcesu? Tego aby się udało, aby być zadowolonym z siebie, aby z dumą patrzeć na to, czego się w życiu dokonało.
Dlatego warto zastanowić się, co jest fundamentem sukcesu, bez czego nie da się wystartować…
Dla wielu to marzenia stanowią cel, motywację i siłę do pokonywania trudności w codziennym życiu, inni często je skrywają, zapominają, są też tacy, którzy się ich wstydzą i ci, którzy wyśmiewają.
Dlaczego tak się dzieje? Co albo kto sprawia, że w pewnym momencie rezygnujemy z marzeń, a obieramy drogę rozsądku i suchej kalkulacji?
Marzenia nie tylko dla dzieci.
Nie trudno spotykać w życiu osoby, które twierdzą, że nie mają marzeń bądź są one zbędne. Mówią, że marzenia są jedynie dla dzieci, że dają złudne nadzieje, a ich niespełnienie demobilizuje i zniechęca do kolejnych przedsięwzięć. Są też tacy, którzy twierdzą, że marzenia są dla bogaczy bądź dla tych, którzy żyją z głową w chmurach, natomiast sukces należy do osób twardo stąpających po ziemi, nie marnujących czasu na mrzonki, ale potrafiących wytrwale realizować swój biznesplan.
Warto zastanowić się, co czujemy w towarzystwie takich osób. Czy wierzymy, że w swym uporządkowanym, dobrze zaplanowanym życiu są szczęśliwi? Czy chcemy aby ich zdroworozsądkowa droga stała się naszą drogą? A może jednak czujemy się przytłoczeni i zawstydzeni? Mamy przecież w świadomości to, jak często nam w życiu nie wychodzi, jak się potykamy i upadamy. Czy w tych trudnych momentach potrzebujemy grzmiącego „a nie mówiłem!” czy raczej wiary, że mamy prawo do marzeń i bycia szczęśliwym!
Marzenia są dla ludzi szczęśliwych.
Co sprawia, że ludzie mający marzenia wydają się radośniejsi?
Odpowiedź wydaje się prosta, to ich spełnianie daje radość, dostarcza pozytywnych wrażeń i emocji, poprawia samopoczucie. Dzięki tym małym, drobnym marzeniom wierzymy w spełnienie tych wielkich - życiowych celów, które w pierwszej chwili mogą wydawać się bardzo odległe, a nawet nierealne. Trudno uwierzyć w to, że będąc smutnym i posępnym w chwili upadku i przygnębienia, będziemy mieć chęć i siłę na podniesienie się i pokonanie kolejnej przeszkody. Dlatego warto nazywać swoje pragnienia, nawet te drobne i dążyć do ich realizacji, a każdy osiągnięty cel świętować. Dzięki temu dajemy sobie prawo do radości, która daje siłę i mobilizuje do dalszej drogi w kierunku życiowych, wielkich celów.
Marzenia są dla ludzi mądrych.
Mądrości życiowej nie da się wyczytać z książek. Ich posiadanie, a nawet napisanie nie gwarantuje poczucia spełnienia i zadowolenia z własnego życia. To droga doświadczenia i refleksji nad tym, co dobre i słuszne pozwala na to, aby spełnianie marzeń było drogą rozwoju i poszerzania swoich horyzontów, a nie marnowaniem czasu i energii na coś, co jest nierealne i może doprowadzić do smutku i załamania.
Marzenia są odzwierciedleniem systemu wartości jakim kierujemy się w życiu. Można dążyć do sławy i luksusów, można pokonywać granice własnego lęku i wytrzymałości, można rozwijać swoje pasje, talenty i umiejętności. To mądrość sprawia, że realizacja naszych marzeń nie odbywa się kosztem innych, że podczas dążenia do wyznaczonych celów szanujemy siebie i drugiego człowieka.
Marzenia są dla ludzi pokornych.
Pokora to postawa, która pozwala żyć szczęśliwie. Człowiek nie czuje się gorszy od innych, ponieważ zna swoją wartość oraz swoje cechy, wady i zalety. Szanuje zarazem siebie jak i drugiego człowieka, który nie jest dla niego zagrożeniem, ale towarzyszem wspólnej drogi, na której może liczyć na jego wsparcie oraz sam może być dla niego pomocą, czerpiąc swoją wiedzę z doświadczenia.
Taka postawa niewątpliwie ułatwia realizację marzeń. Człowiek mający realny obraz siebie jest w stanie oszacować swoje możliwości, a zarazem nie poddaje się w chwili porażki, ale wyciąga wnioski i szuka nowych możliwości. Pokora pozwala na skupienie uwagi nie tylko na sobie, ale na otaczającej nas rzeczywistości. Człowiek znający i akceptujący swoje słabości i ograniczenia nie boi się pomocy innych oraz z radością przyjmuje nadarzające się chwile, które mogą przybliżyć go do obranego celu.
Marzenia są dla ludzi sukcesu.
Osiągnięcie sukcesu wymaga w życiu odwagi, zaryzykowania i wyjścia poza strefę swojego komfortu. Choć może to być dla innych nierozważne i naiwne, to jedynie ci, którzy pozostaną wierni swoim wartościom i marzeniom nie dadzą się zniechęcić porażkom.
Świadomość robienia czegoś co jest dobre dla siebie bądź innych przekonuje o sensowności naszego działania, a przyznanie się do swoich słabości pozwala pokonać chwile zwątpienia. To marzenia - jasno wyznaczone cele, nadają naszemu życiu kierunek i to właśnie ich spełnienie, pomimo wielu przeciwności i trudów, staje się naszym sukcesem.
Aurelia Golda
Komentarze (0)
Skomentuj